Kolagen na zmarszczki jest znanym sposobem na ich wygładzenie od dawna. Zwiększa jędrność i napięcie skóry, dzięki czemu odmładza ją. Istnieje wiele preparatów na zmarszczki, jednak kolagen wciąż znajduje się na topowej liście suplementów odmładzających. W jaki sposób działa na tkankę skórną?

Co warto wiedzieć o kolagenie na zmarszczki?

Kolagen na zmarszczki działa podobnie jak naturalny wypełniacz. Skóra składa się z 3 warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek pełni funkcję ochronną, ponieważ zapobiega utracie nadmiernej ilości wody przez komórki i tkankę skórną. Zdrowy naskórek jest niezbędny do ochrony tkanek przed odwodnieniem. Pod nim znajduje się warstwa skóry właściwej.

Zbudowana jest z naczynek krwionośnych, nerwów, a także znajdują się w niej mieszki włosowe. Jednak jej składnikiem budulcowym jest kolagen. Składnik ten tworzy włókna, stanowiące rusztowanie dla skóry. Ostatnią warstwą jest tkanka podskórna, która w strukturze posiada: większe naczynia krwionośne, nerwy, tłuszcz, gruczoły potowe oraz kolagen. Odpowiada za utrzymanie prawidłowej temperatury oraz ochronę narządów wewnętrznych.

Kolagen na zmarszczki – działanie

Codziennie stosowany kolagen na zmarszczki pozwala utrzymać włókna kolagenowe w dobrej formie. Z wiekiem stężenie kolagenu w tkance skórnej zaczyna się zmniejszać. To powoduje, że włókna stają się słabsze i podatne na załamania, m.in. wpływa na to mimika twarzy.

W ten sposób powstają zmarszczki mimiczne, palacza, itd. Natomiast stosowany codziennie kolagen na zmarszczki, pomaga zwiększyć poziom tego składnika w skórze do optymalnego poziomu. Dzięki temu wygładza bruzdy i zapobiega powstawaniu nowych. Skóra twarzy, szyi i dekoltu to miejsca, w których najprędzej pojawiają się oznaki starzenia. Dzieje się tak wskutek szkodliwego działania czynników zewnętrznych: promieni słonecznych, solarium, mrozu, wiatru, klimatyzacji, zanieczyszczeń w powietrzu, itd.

Czynniki te przyspieszają utratę kolagenu, przez co skóra traci sprężystość i prędzej ulega starzeniu. Stężenie kolagenu zaczyna spadać wraz z wiekiem. Dlatego proces starzenia rozpoczyna się już przed trzydziestym rokiem życia. Duży spadek można zaobserwować po okresie menopauzy u dojrzałych kobiet oraz narażonych na długotrwały stres.

Kolagen na zmarszczki w szczególności powinny stosować kobiety, które:

  • opalają się na słońcu lub w solarium,
  • żyją w stresie,
  • w okresie menopauzy,
  • o skórze suchej na podstawie genów, nawet już w 30 latach.

Systematycznie stosowany kolagen na twarz, pozwala uzyskać efekty w postaci gładszej i jędrniejszej skóry. Należy jednak pamiętać, że do syntezy włókien kolagenowych, niezbędne jest optymalne stężenie witaminy C. Dlatego warto stosować racjonalną dietę, a jeśli to niemożliwe to należy uzupełniać jej niedobory za pomocą suplementu diety.