Jest on jednym z największych problemów zdrowotnych Polaków. Jeżeli jest zbyt wysoki, sprawia większe ryzyko w kwestii zawałów serca i udarów mózgu. Jednak z drugiej strony może pomóc organizmowi w innych aspektach. Kluczem jest tu więc właściwy balans.

Po pierwsze – dieta

Zapomnij o podrobach. Każdy z nas lubi czasem zjeść dobrze przyrządzoną wątróbkę, jednak spożywanie jej w nadmiarze prowadzi do podwyższonego cholesterolu. Podobnie jest z czerwonym mięsem – wieprzowym i wołowym. Chociaż schabowe czy stek wołowy kuszą, nie jedz ich zbyt często. Zamiast tego spróbuj lżejszych i bogatszych w składniki odżywcze ryb morskich. Dzięki kwasom omegą – 3 obniżają poziom złego cholesterolu.

Nie zapominaj o czosnku. On nie tylko działa jak domowy antybiotyk na wszelkie dolegliwości, ale i rozprawi się z cholesterolem. Do tego regularnie spożywaj migdały, cynamon i orzechy włoskie. Zrezygnuj również z wizyt w cukierni. Kupne słodycze z reguły mają o wiele więcej cukru niż te które pieczesz w domu. I z pewnością nie zawierają utwardzanych tłuszczy trans. W codziennej diecie nie może zabraknąć również błonnika. Otręby, strączki i siemię lniane to podstawa dobrej pracy twoich jelit, ale i walki z cholesterolem.

Po drugie – styl życia

Jeżeli palisz i pijesz alkohol, musisz być świadom, że bardzo źle wpływa to na twój organizm. Chcąc więc walczyć z cholesterolem, nie tylko rzuć palenie, ale i ogranicz alkohol do minimum. Za to polub się z wszelkiego rodzaju antyoksydantami. Znajdziesz je chociażby w zielonej herbacie. Następny aspekt to aktywność fizyczna. Nawet trening o małej intensywności, ale regularny, daje świetne efekty i wspomaga walkę z cholesterolem.