Nikogo nie trzeba przekonywać, że szczoteczka elektryczna znacznie lepiej czyści zęby niż manualna. Obecnie szczoteczki elektryczne to najwyżej cenione akcesoria, które ułatwiają codzienną higienę jamy ustnej. To bardzo ważny element profilaktyki próchnicy. Na rynku dostępne są jednak różne modele szczoteczek elektrycznych. Wyjaśniamy zatem, jak wybrać najlepszą szczoteczkę.

Najlepsza szczoteczka elektryczna – jaka powinna być?

To proste – najlepsza szczoteczka do zębów elektryczna to taka, która odpowiada na potrzeby użytkownika. Warto zwrócić uwagę na szczoteczki elektryczne Oral-B. Przez lata funkcjonowania na rynku firma opracowała najskuteczniejsze technologie. Dopełnienie innowacyjnej szczoteczki elektrycznej stanowią różne wymienne końcówki, które idealnie dopasowują się do potrzeb użytkownika. Dostępne są bowiem końcówki dla wrażliwych dziąseł, dla osób z wadą zgryzu i noszących aparaty ortodontyczne, końcówki wybielające itd. Oczywiście poza tym możesz wybrać szczoteczkę elektryczną z uniwersalną końcówką, która posłuży ci do codziennej higieny (najczęściej wybieraną końcówką jest Cross Action czy też Precision Clean).

Ranking szczoteczek elektrycznych pomoże ci wybrać najlepszy model

Aby wybrać odpowiednią szczoteczkę elektryczną – musisz określić swoje potrzeby i preferencje. Nadal masz jednak do wyboru wiele różnych modeli. W sieci dostępne są takie narzędzia jak ranking szczoteczek elektrycznych. To przejrzyste zestawienie pozwala porównać poszczególne modele i ich parametry. Oczywiście wśród najlepszych produktów znajduje się szczoteczka elektryczna Oral-B.

Ranking pozwala zapoznać się z różnicami, które występują między poszczególnymi seriami (seria IO, Genius, Smart, Oral-B PRO, Vitality). Przyjrzysz się zastosowanej technologii i dowiesz się, która szczoteczka wyposażona jest w takie rozwiązania jak: wyświetlacz, timer szczotkowania, czujnik siły nacisku, łączność Bluetooth, funkcja wykrywania położenia szczoteczki, etui podróżne.

Szczoteczka elektryczna Oral-B – rodzaje

Okazuje się, że szczoteczka elektryczna to dość pojemne pojęcie. Tym mianem określa się po prostu każdą szczoteczkę, która posiada napęd elektryczny. Jest to więc rotacyjna szczoteczka elektryczna, szczoteczka soniczna, ale także najnowocześniejsza szczoteczka magnetyczna. Opowiemy o każdej z tych szczoteczek, by ułatwić ci wybór odpowiedniego rodzaju.

Szczoteczka rotacyjna

Ta szczoteczka ma okrągłą główkę. Dzięki takiej budowie główka szczoteczki otacza każdy ząb i dociera do przestrzeni międzyzębowych, wykonując przy tym ruchy rotacyjne. Nie bez znaczenia jest oczywiście zastosowana końcówka. Włosie ułożone jest w taki sposób, by skutecznie rozbijać płytkę nazębną i usuwać osad nazębny. Taka szczoteczka może mieć różne tryby pracy i dodatkowe funkcje, takie jak timer szczotkowania zębów.

Szczoteczka soniczna

Na nieco innej zasadzie działania opiera się szczoteczka soniczna. Technologia polega na emitowaniu fali dźwiękowej o określonej częstotliwości. Fale te wprawiają w ruch cząsteczki pasty, wody i śliny. Powstające w ten sposób mikrobąbelki efektywnie oczyszczają przestrzenie międzyzębowe, do których nie dociera włosie. Końcówka wykonuje zaś ruchy wymiatająco-pulsacyjne. Dzięki temu nadaje się nawet dla wrażliwych dziąseł. W odróżnieniu od szczoteczki rotacyjnej – szczoteczki soniczne wyposażone są w podłużną główkę (wizualnie przypominają tradycyjne szczoteczki). W związku z tym podczas szczotkowania należy trzymać szczoteczkę pod kątem 45 stopni.

Szczoteczka soniczno-rotacyjna

Niejako połączeniem dwóch poprzednich rodzajów szczoteczek jest szczoteczka soniczno-rotacyjna. Technologię soniczną połączono w tym przypadku z okrągłą główką szczoteczki. Taką szczoteczką można czyścić zęby bez konieczności trzymania jej pod kątem.

Szczoteczka magnetyczna

Najbardziej innowacyjne rozwiązanie oferuje natomiast szczoteczka magnetyczna. Szczoteczkę wyposażono w liniowy napęd magnetyczny. Powstające za jego przyczyną mikrowibracje przenoszą się bezpośrednio na włókna. W tej szczoteczce zastosowano okrągłą główkę, która wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne. W połączeniu z przenoszonymi na włókna mikrowibracjami daje to niezwykle skuteczny efekt. Szczoteczka świetnie radzi sobie z usuwaniem kamienia nazębnego, płytki nazębnej i bakteryjnej, ale także usuwa przebarwienia.

Bardzo ważną funkcją tej szczoteczki jest inteligentny czujnik nacisku, który ostrzega przed nadmiernym naciskiem. Ponadto szczoteczka działa aż w 7 trybach pracy (codzienny, intensywny, wybielający, delikatny, bardzo delikatny, do pielęgnacji dziąseł, do czyszczenia języka), co czyni ją niezwykle uniwersalnym urządzeniem.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę, by zadbać o codzienną higienę jamy ustnej?

Nawet tania szczoteczka soniczna czy elektryczna (rotacyjna) doskonale spełni swoje zadanie i pomoże ci zadbać o codzienną higienę jamy ustnej. Szczoteczka elektryczna skutecznie rozbija płytkę nazębną i dociera do wszelkich zakamarków. Z kolei technologia soniczna wykorzystuje fale dźwiękowe, by dotrzeć do trudno dostępnych miejsc za pomocą mikrobąbelków.

Oczywiście możesz się zdecydować na bardziej zaawansowane urządzenie, wyposażone w najnowszą technologię. Mowa tu o wspomnianej szczoteczce magnetycznej, która zagościła na polskim rynku dopiero w 2021 roku. Najlepsze szczoteczki elektryczne to te, które odpowiadają na indywidualne potrzeby użytkownika. Zwróć zatem szczególną uwagę na dobór końcówek – znajdziesz końcówki wybielające, do wrażliwych zębów i dziąseł czy przeznaczone dla osób noszących aparaty ortodontyczne.