Wielu z nas marzy się piękna i zgrabna sylwetka. Jednak aby osiągnąć wymarzoną wagę, często w raz z dietą, namawia się na ćwiczenia. Dietetycy jasno jednak wskazują, że nie ma problemu z tym, aby zrezygnować z aktywności fizycznej. Jednak badania mówią jasno: organizm w tej sytuacji będzie korzystał ze swoich zasobów. I palił mięśnie zamiast tłuszczu.

Odchudzanie — na czym polega?

Ten proces wymaga sporo czasu i jeszcze więcej cierpliwości. Tak jak przyrost wagi wiąże się z wieloma miesiącami, tak i chudnięcie to nie kwestia kilku dni. Odchudzanie to nic innego jak stworzenie kontrolowanego deficytu energetycznego. Tym samym organizm będzie pobierał energię z własnych zasobów, to jest ze zmagazynowanego tłuszczu.

Aby jednak robić to z głową, warto skorzystać z wiedzy profesjonalnego dietetyka. Ten nie tylko opracuje jadłospis dostosowany do indywidualnych potrzeb, ale i właściwie zredukuje ilość kalorii. Bo tu tkwi największy haczyk odchudzania – jeżeli obetniesz kalorie za mocno, możesz się liczyć z wieloma negatywnymi skutkami.

Efekt jo-jo i inne bolączki

W internecie krąży wiele diet- cud, które mają w szybki i pozornie bezbolesny sposób sprawić, że obwód w pasie zmniejszy się nawet o 10 centymetrów. I niektóre faktycznie coś takiego robią- tylko organizm ponosi za to ogromne koszty. Efekt jo-jo jaki następuje po każdej tego typu diecie jest jednym z największych minusów. Inne, to przede wszystkim ogromny uszczerbek na zdrowiu. Niektóre zmiany spowodowane głodówkami bywają nawet nieodwracalne.

Ćwiczenia w parze z dietą

To dobrany duet. Nie musisz od razu wyciskać siódmych potów na siłowni czy też biegać codziennie. Weź pod uwagę, że nawet praca w ogrodzie czy spacer, jest wysiłkiem dla organizmu. I tym samym sprawia, że zużywamy energię. W połączeniu z racjonalną dietą, może doprowadzić do zadziwiających efektów!