Pełnia lata zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Co jednak zrobić, gdy żar leje się z nieba i marzymy o tym, aby się ochłodzić? Wybierz specjalne ćwiczenia jogi i poczuj, jak od wewnątrz robi się chłodniej. Zajmą ci tylko kilka minut!

Siła Shitali

Joga to prawdziwy taniec ciała z oddechem. I to właśnie ten ostatni gra największą rolę w ćwiczeniach mających ochłodzić nasz organizm. Nie musisz się do tego jakoś specjalnie przygotowywać. Wystarczy usiąść wygodnie i wyprostować plecy. Ręce trzymaj na kolanach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ćwiczenie to wykonywać w pozycji leżącej. Zadbaj jednak, aby zachować prosty kręgosłup.

Kiedy jesteś w odpowiedniej pozycji, ułóż język w kształt rurki. Jeżeli to dla ciebie za trudne, zaciśnij zęby i dociśnij do nich język. Efekt powinien być podobny. Następnie weź głęboki oddech przez usta, wydając jednocześnie charakterystyczny dźwięk syczenia. Potem zrób wydech nosem. Na początku ćwiczenie powtarzaj po trzy razy, potem możesz dojść do ośmiu, a nawet dziesięciu razy. Całość ćwiczeń nie powinna przekraczać jednak dziesięciu minut.

Czy warto ćwiczyć podczas upałów?

Nie da się ukryć, że upalne dni są sporym wyzwaniem dla naszego organizmu. Sama egzystencja wydaje się trudna, a gdy dodamy do tego jeszcze wymagające ćwiczenia kardio, robi się nieprzyjemny dla ciała miks. Jeżeli musisz podjąć jakąkolwiek aktywność fizyczną, postaraj się omijać godziny największego upału. Bieganie zostaw na wczesny poranek, tak samo sesje jogi.

Oczywiście jeżeli chodzisz na siłownię to nie ma takiego problemu. Klimatyzacja powinna załatwić sprawę. Pamiętaj jednak o właściwym nawodnieniu, które jest kluczem do dobrego samopoczucia. I to nie tylko w najgorętsze wakacyjne dni.