Patrząc na reklamy jakimi jesteśmy bombardowani przez cały czas, możemy mieć poczucie, że wciąż potrzebujemy czegoś nowego. Wszak innowacyjny skład nowego kosmetyku do pielęgnacji włosów, jak to obiecują producenci, z pewnością będzie lepszy. No właśnie, czy można używać tego samego szamponu przez cały czas? I tak i nie. Wszystko zależy od twojego organizmu.

Włosy i skalp

Zacznijmy od jasnego podziału. Skóra głowy to jeden z najbardziej niedocenianych przez nas części ciała, która jednocześnie wymaga przemyślanej i zaawansowanej pielęgnacji. Włos sam w sobie jest już teoretycznie martwy, jednak to pod niego zazwyczaj kupujemy kosmetyki do pielęgnacji. I to powszechny błąd.

Do czego szampon a do czego odżywka?

Jeżeli masz skłonność do łupieżu a jednocześnie farbujesz włosy, to w twoim koszyku w drogerii powinien znaleźć się szampon przeciwłupieżowy i odżywka do włosów farbowanych. Gdy włosy przetłuszczają się u nasady, kup szampon do włosów przetłuszczających się aby wymyć skalp, ale odżywka czy maska może być już zupełnie inna. Warto podkreślić, że szampon kupujemy pod kątem potrzeb skóry a odżywkę do samych włosów.

Kosmetyki do pielęgnacji które musisz mieć!

Aby mieć piękne i lśniące włosy, nie wystarczy jedynie je umyć i wysuszyć. W swojej kosmetyczce musisz mieć przede wszystkim dobrze dobrany szampon, odżywkę dostosowaną do porowatości włosa oraz maskę. Przyda się również żel aloesowy oraz naturalny olejek, który pomoże w procesie olejowania. Nie można również zapominać o dobroczynnej wcierce do skóry głowy. Ona odżywi cebulki włosowe i stymuluje porost nowych włosów. Na koniec jeszcze peeling – równie ważny, co wymienione już kosmetyki.

Dlaczego peeling do włosów jest tak ważny?

Ostatnio modne okazało się szczotkowanie na sucho całego ciała. Już po tygodniu regularnego działania, można zobaczyć pierwsze świetne efekty. Od dawna wiadomo, że peeling twarzy sprawia, że skóra zyskuje nowy blask. Podobnie jest z peelingiem skóry głowy.

Możesz kupić gotowy lub też zrobić go samej w domu. Wystarczy zmieszać ze sobą odrobinę oliwy z oliwek, soku z cytryny i cukru. Papkę nałożyć na skórę głowy i delikatnymi ruchami wcierać. Następnie mocno spłukać. Peeling dogłębnie oczyszcza skórę i tym samym stymuluje cebulki do działania. Genów nie oszukasz, jednak jeżeli możesz wzmocnić swoje włosy jednym zabiegiem przeprowadzonym w domu, to dlaczego nie spróbować?

Naturalny czy chemiczny skład?

Kosmetyki z naturalnym składem stały się ostatnio bardzo modne. Topowe marki prześcigają się w procentowych proporcjach naturalnych składników w ich kosmetykach. Warto jednak przeczytać etykietę i samemu ocenić, czy to faktycznie tylko naturalne składniki.

O tym, czy można używać tego samego szamponu przez cały czas, w dużej mierze decyduje fakt, jak skóra reaguje na konkretny składnik. Myli się ten, kto twierdzi, że naturalne nigdy nie uczuli. Może być wręcz przeciwnie i warto o tym pamiętać, rzucając się bezrefleksyjnie na szampony czy odżywki z dopiskiem „naturalne”. Z drugiej strony, kosmetyki z czysto chemicznym składem również mogą zaszkodzić. Nie pozostaje nic innego, jak spróbować. Niestety na własnej skórze.

Zobacz również: Oto jaka moc płynie z natury. Kosmetyki naturalne mają niezwykłe działanie!

Czy można używać tego samego szamponu?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna. Jeżeli widzisz, że szampon nie podrażnia oraz dobrze czyści skórę twojej głowy, to korzystaj z niego bez wyrzutów sumienia. Uważaj jednak na składy, bo czasem producenci zmieniają coś tylko w nieznacznych proporcjach, a szampon którego używasz, zaczyna podrażniać. Czasami zamiast eksperymentować z nowościami, o wiele zdrowiej dla naszych włosów, jest trzymać się sprawdzonych produktów.