Mody związane z dietami zmieniają się równie szybko co pory roku. Jednak są takie, które utrzymują się bardzo długo i często się do nich wraca. Jedną z takich właśnie jest post przerywany. Myli się jednak ten, kto sądzi, że na tej diecie mało się je!

Okienko żywieniowe

Zasady tej diety są proste – jesz wszystko to, co lubisz, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku i zbilansowanej diety. Jednak pokarmy możesz przyjmować tylko i wyłącznie w określonych przedziałach czasowych. Z tej diety korzystają zarówno błyszczące na czerwonych dywanach celebrytki jak i zwykli ludzie. Każdy kto spróbował i wytrwał, mówi o zbawiennych reakcjach na organizm.

Jeżeli zastanawiasz się, ile powinno się przyjmować kalorii dziennie, niestety nie ma ogólnej zasady. Wszystko jest uzależnione od tego jaki masz charakter pracy, co robisz w wolnym czasie oraz jaki jest stopień twojej aktywności fizycznej. Zupełnie inne zapotrzebowanie ma pani w biurze a inne robotnik na budowie. Możesz skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów, lub udać się na konsultację do dietetyka. Bo bilans kalorii w diecie IF jest bardzo ważny.

Z kaloriami na minusie

Ograniczenie czasu spożywania pokarmu ma na celu wprowadzenie ujemnego bilansu kalorycznego. Można wybierać spośród dwóch wariantów:

  • TRF 16/8 – gdzie ścisły post jest prowadzony przez 16 godzin, a przez pozostałe 8 można jeść.
  • TF 20/4 – ścisły post trwa przez 20 godzin, a okienko żywieniowe trwa 4 godziny. To bardzo trudna wersja, która nie jest zalecana osobom intensywnie trenującym..

Wpis ma charakter informacyjny i nie zastąpi porady u dietetyka i lekarza.