Otyłość staje się plagą naszych czasów. Dzięki łatwej dostępności do wysoko przetworzonej żywności o dużej gęstości kalorycznej, większość ludzi po prostu szybko zyskuje na wadze.

Nim się obejrzymy, jesteśmy otyli. Problem dotyczy dzieci i dorosłych, a więc ludzi w każdym wieku. Czy można w łatwy sposób zapobiec nadmiernemu tyciu w dzisiejszych czasach? Jest na to kilka sprawdzonych naukowo metod.

Słodzone napoje

Jednym z najsilniej tuczących produktów współczesnych czasów są słodzone napoje. Unikanie ich to prosty sposób na zmniejszenie ryzyka nadwagi i otyłości, a co za tym idzie, związanych z tym chorób. W zdrowej diecie nie ma miejsca na napoje, które są dodatkowo dosładzane.

Dopuszczalna jest jedynie jedna porcja na dobę soku z owoców, ale bez dodanego cukru. Warto zwracać uwagę na etykiety na opakowaniu produktów. Często zawierają one fałszywe oznakowanie 100%, które wcale nie dotyczy tego, że sok jest wyciskany z samych tylko owoców.

Śniadanie

To stara mądrość życiowa, która mówi, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Badania sugerują, że jest to z pewnością najważniejszy posiłek z punktu widzenia odchudzania, czy zapobiegania otyłości. Rano większość ludzi ma mniejszy apetyt, dlatego śniadanie zje mniej obfite.

Jednocześnie sprawia to, że później w ciągu dnia nie jesteśmy już tak głodni. Dlatego jeśli zależy komuś na zdrowej wadze i szczupłej sylwetce, powinien zadbać o to, by pierwszy posiłek zjeść jeszcze przed godziną jedenastą i aby był to najobfitszy z posiłków.

Liczba posiłków w ciągu dnia

Przyjęło się, że aby się odchudzić, należy jeść dużo małych posiłków w ciągu dnia. Badania naukowe nie potwierdzają tej zależności. W praktyce im mniej posiłków i im mniej przekąsek jedzą ludzie, tym mniej są otyli. Z tej perspektywy brzmi to całkiem logicznie, prawda? Jeżeli spożyjesz tylko trzy posiłki w ciągu dnia, masz większe szanse na to, że nie przytyjesz, niż gdybyś zjadł sześć posiłków.

Podsumowanie

Co więc robić, by nie przytyć? Unikaj napojów słodzonych, jedz obfite śniadanie i spożywaj jak najmniej posiłków w ciągu dnia. To wszystko.