Głodówka sposobem na szybkie i efektywne odchudzanie – tak myśli wiele osób. Niestety to całkowicie błędne przekonanie…

Wady długotrwałej głodówki

Niejedzenie powoduje naturalne chudnięcie. O oczywiste… Ale każdy, kto decyduje się na dietę głodówkową musi się liczyć, że stracone kilogramy wrócą ze zdwojoną siłą. Efekt jojo murowany!

Po drugie nasz metabolizm zwalnia. Co jest również całkowicie naturalnym mechanizmem. Dawniej ludzie nie mieli tak szerokiego dostępu do jedzenia. Często byli zmuszeni do długotrwałych postów. Spowolniony metabolizm i naturalne gromadzenie się tłuszczu ułatwiało przetrwanie w czasach niedoboru.

Wreszcie po trzecie taki sposób żywienia, a właściwie niejedzenia naraża nas na przykre dolegliwości. Zawroty głowy i omdlenia staną się dla nas chlebem powszednim. A dłuższej perspektywie czasu czeka nas walka z różnego rodzaju niedoborami, na przykład anemią. Czy utrata tych kilku kilogramów jest tego warta? Chyba nie…

Kiedy możemy bezpiecznie stosować głodówkę?

Na pewno w tedy kiedy cierpimy na zatrucie pokarmowe. Jeden maksymalnie dwa dni postu na pewno nam nie zaszkodzą. Podobnie ma się rzecz w sytuacji, gdy chcemy oczyścić nasz organizm z toksyn. Musimy jednak pamiętać o piciu dużej ilości płynów, przede wszystkim wody. A gdy tylko zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy powinniśmy przerwać głodówkę. W skrajnych przypadkach należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.